W prestiżowym czasopiśmie naukowym NutritionReviews przedstawiono badania z których wynika, że spożywanie 40g (około 4 łyżeczki) miodu pszczelego redukuje poziom „złego” cholesterolu LDL, a podwyższa poziom dobrego HDL. Redukuje także poziom trójglicerydów oraz parametrów enzymatycznych wątroby świadczących o jej stłuszczeniu. Należy pamiętać, że miód pszczeli to nie tylko węglowodany, ale także związki białkowe, kwasy organiczne i inne bioaktywne substancje. Połączenie to ma wybitnie prozdrowotne działanie, o czym świadczą powyżej prezentowane badania naukowe. Pamiętać należy, że lepsze efekty uzyskuje się spożywając miód w postaci nieprzetworzonej. W niektórych przypadkach chorobowych, np. w infekcjach górnych dróg oddechowych, lepiej sprawdza się roztwór wodny z miodem.
W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza (jeżeli chodzi o miód pszczeli ) czasami stosujemy produkty ziołowe na bazie miodu pszczelego, które łączymy z ekstraktami ziołowymi:
Bonimel imbirowy polecany w niestrawności, nudnościach, wymiotach, chorobie zwyrodnieniowej stawów oraz uczuciu ciągłego zmarznięcia.
Bonimel z mleczkiem pszczelim polecany w chorobach reumatoidalnych, w chorobie wieńcowej, dnie moczanowej, w czasie kuracji przeciwnowotworowej oraz przy osłabieniu witalności.
Bonimel prawoślazowo-koprowy polecany w stanach zapalnych gardła, oskrzeli i płuc, stanach zapalnych i skurczowych przewodu pokarmowego oraz wzdęciach.
Bonimel melisowy polecany osobom cierpiącym na stany lękowe, niepokój, mającym trudności z zasypianiem.
Bonimel głogowo-melisowy polecany chorym na niewydolność krążenia, chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze, osłabienie mięśnia sercowego spowodowanego sercem starczym i miażdżycą. Polecany jest ponadto do spożywania przy kołataniu serca, uczuciu niepokoju.
Bonimel pyłkowo-propolisowy polecany w nawracających infekcjach dróg oddechowych, dróg moczowych, w dolegliwościach związanych z klimakterium, przerostem prostaty, uszkodzeniem wątroby, w stanach zapalnych jelita grubego. Połączenie miodu, propolisu i pyłku zalecane jest w zaburzeniach pamięci na tle miażdżycowym oraz osobom narażonym na przewlekłe zatrucia substancjami chemicznymi, stale przyjmującymi leki chemiczne oraz palaczom papierosów.