Zielarze pracujący w sklepach zielarskich, a także farmaceuci w aptekach, to osoby, które są najlepiej przygotowane do sprzedaży naturalnych preparatów ziołowych. Zarówno pierwsza, jak i druga grupa posiada kwalifikacje do tego, aby odpowiednio doradzić pacjentom, jakie produkty powinni stosować w celu profilaktycznym i terapeutycznym. Zielarze i farmaceuci są także w stanie ocenić, czy produkt jest wysokiej jakości, czy posiada odpowiednie badania i certyfikaty, czy został wyprodukowany przez wiarygodnego producenta. Szeroki wybór dostępnych na rynku produktów sprawia, że można je dopasować do każdego indywidualnie, w sposób najbardziej optymalny.
Ostrzegamy natomiast przed kupowaniem preparatów ziołowych drogą tak zwanej sprzedaży bezpośredniej. Trafiają one do konsumenta/pacjenta poprzez rekomendacje znakomicie przeszkolonego w socjotechnikach sprzedawcy. Jego wiedza na temat ziół jest czasami znikoma, natomiast na temat marketingowych sztuczek ogromna. Sprzedawca taki oferuje najczęściej towary jednego producenta. Produkty dystrybuowane w systemie sprzedaży bezpośredniej nie muszą być złej jakości, ale są w dużej mierze wyłączone spod nadzoru Inspekcji Farmaceutycznej i Sanitarnej, które kontrolują głównie apteki i sklepy zielarskie. Są to najczęściej produkty drogie. Ich wygórowana cena wynika głównie z marży, którą dystrybutor pobiera za sprzedaż danego produktu. Jest to czasami nawet więcej niż 50 procent jego ceny detalicznej. Często są to kwoty znacznie wyższe niż 100 zł.
Apelujemy zatem do pacjentów, aby nie dali się zmanipulować i pytali o badania, atesty, producenta oraz konsultowali się z zielarzami i farmaceutami. Zachęcamy, aby kupować produkty naturalne w sklepach zielarskich i aptekach, gdzie personel kieruje się zasadami etyki zawodowej oraz używa do terapii i profilaktyki produktów skutecznych, o wysokim stosunku jakości do ceny.