Błonnik pokarmowy zmniejsza ryzyko zgonu i to na wiele różnych schorzeń. Wynika to m.in. z badań na prawie milionie osób, które opublikował American Journal of Epidemiology. Na temat ile błonnika spożywać w diecie istnieją różne poglądy. Amerykańskie Ministerstwo Rolnictwa przyjęło, że na każde 1000 kcal powinno przypadać przynajmniej 16 g błonnika. Tak duża ilość sprawia, że powinniśmy wedle wyliczeń naukowców, spożywać od 25 g błonnika (kobiety) do 38 g (mężczyźni) na dobę. Najczęściej brakuje nam bardzo dużo do tej optymalnej ilości. Pokarmy, które spożywamy, często są typem żywności wysoko przetworzonej i zazwyczaj pozbawionej błonnika. Dlatego warto suplementować się naturalnym błonnikiem, gdyż nie przyczynia się on tylko do likwidowania zaparć, ale także do redukcji masy ciała, obniżenia poziomu cholesterolu i cukru w surowicy krwi. Niektóre rodzaje błonnika, zwłaszcza owsiany posiadający beta-glukan podejrzewane są o własności przeciwnowotworowe.
W Centrum Ziołolecznictwa zalecamy pacjentom spożywanie preparatu Regulobon, w skład którego wchodzi błonnik owsiany i błonnik z babki jajowatej oraz bakterie probiotyczne. Dlatego pomocny jest w różnych problemach ze zdrowiem.
W celu redukcji masy ciała Regulobon należy spożywać 2–3 x dz. po 1 czubatej łyżeczce (5 g), rozpuszczonej w wodzie lub innym napoju. Wtedy łączymy go z preparatem Chitobon 2–3 x dz. 3 kapsułki, który zmniejsza ilość zjadanych pokarmów i przyswajanie tłuszczy.
Inny produkt to Adipobon mono, który przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.
Czwarty to Adipobonisan, który hamuje uczucie głodu. W przypadku zaparć Regulobon należy spożywać 2–3 łyżeczki jednorazowo. Preparat dodać do ok. 200 ml soku, jogurtu lub wody. W przypadku przewlekłych zaparć łączymy go z lekiem Gastrobonisol 2 x dz. 1 łyżeczka.
Stosowanie takiej kuracji zwykle po 1 miesiącu usprawnia działanie przewodu pokarmowego a zaparcia mijają. Jako, że Regulobon zawiera również bakterie probiotyczne zaleca się go także w trakcie atybiotykoterapii 2 x dz. 1 łyżka z jogurtem naturalnym.